Głowica żyłkowa kosy spalinowej

Dzisiaj zajmę się głowicą żyłkową do kosy spalinowej, spróbuję wam opisać jej budowę i sposób uzupełniania żyłki w głowicach tnących.

W większości kos używa się mocowania żeńskiego czyli mamy otwór z gwintem M10X1.25mm lub męską czyli śruba wystająca z głowicy o rozmiarze M8X1.25mm, oczywiście są również spotykane inne mocowania w zależności od producenta kos spalinowych i mamy takie rozmiary jak M12X1.5mm czy M10X1mm, stosowane przez Husqvarnę czy Stihla i inne mniej popularne.
DSC_0502-1
Głowica jest to narzędzie tnące wyposażone w szpulę z nawiniętą żyłką z przelotkami i pokrywą szpuli.
Trawę przycina żyłka wystająca z głowicy, w trakcie zużywania się żyłki możemy w łatwy sposób uzupełnić długość żyłki uderzając o podłoże głowicą a poprzez nacisk na przycisk szpuli wysuwa się żyłka do potrzebnej nam długości, taki model nazywamy głowicą półautomatyczną, nożyk na osłonie w razie potrzeby obcina jej nadmiar.DSC_0503-1

Głowica jest wykonana z tworzywa Polikaprolaktam z oznaczeniem PA-6 odpornego na wysokie temperatury, odpowiednio wyprofilowana z systemem ośmiu zapadek w podstawie głowicy oraz w pokrywie pozwala na regularne wysuwanie się żyłki tnącej,głowice posiadają wymienne przelotki w zależności od wersji głowicy z mosiądzu lub z odlewu stopu.
DSC_0508-1DSC_0507-1DSC_0505-1DSC_0504-1 Przycisk zwalniający żyłkę w głowicach Tap&Go jest zintegrowany ze szpulą a w głowicach Load&Go jest oddzielnym elementem wymiennym.

Różnica polega na tym że w głowicy Tap&Go żyłkę musimy nawinąć samodzielnie poprzez rozebranie głowicy, docięcie w zależności od grubości żyłki odpowiedniej jej długości w dwóch odcinkach, umieszczenie ich początków w specjalnie wyprofilowanych gniazdach w szpuli i nawinięciu.
DSC_0509-1DSC_0513-1
W głowicy Load&Go po prostu docinamy odpowiedni odcinek żyłki przewlekamy ją przez przelotki i nawijamy bez rozbierania głowicy co znacznie ułatwia i przyśpiesza nawinięcie żyłki.
To na razie tyle odnośnie budowy głowic żyłkowych, niebawem nakręcę film abyście poznali naocznie budowę zasadę działania i sposób ich obsługi.

Zapraszam do dyskusji__pilarz.org

Masz problem z wyborem napisz „Pomoc w wyborze”.

7 thoughts to “Głowica żyłkowa kosy spalinowej”

  1. Warto chyba wspomnieć o jakości głowicy. Osobiście zużyłem już dwie głowice. Co się psuje? Otóż przycisk głowicy, który pozwala na wysuwanie się żyłki. Podczas „niskiego” koszenia ociera się on o podłoże, co skutkuje jego zcieraniem się… , ponadto wysunięcie żyłki wymaga „stuknięcia” tym elementem głowicy o podłoże. Dlatego warto dokładniej przyjrzeć się jakości jego wykonania i z jakiego rodzaju tworzywa został wykonany. Tylko jak to rozpoznać?

    1. Głowice są robione z różnych materiałów, najbardziej odpowiedni jest PA-6 osobiście pracowałem na głowicach ama, tecomec i stihla i wszystkie spełniły moje oczekiwania, widziałem również chińskie zamienniki ale sama ich jakość mnie odpychała, plastik miękki no i te zabezpieczenie pokrywki – w zasadzie jakby jej nie było.

    2. Do głowicy load&go jest dostępny przycisk z wkładka metalowa co znacznie wydłuża jego żywotność :)

  2. Rozmawiając o głowicy, warto wspomnieć o zjawisku „sklejania” się żyłki na szpuli. Co jest tego przyczyną i jak ustrzec się przed tym ?

Komentarze są zamknięte.