Konserwacja zespołu tnącego

Witam, nadchodzi zima i sezon koszenia został ostatecznie zakończony, jest to najlepsza pora na to by zadbać o nasze kosiarki i zakonserwować je przed zimowym postojem. Z racji, że trawa i kamyczki ciągle dewastują nasze kosiarki czy też agregaty w traktorkach, od spodu żadna powłoka nie jest w stanie wytrzymać takich warunków i pojawiają się miejsca „gołej blachy”.

Tak to wyglądało u mnie po dokładnym umyciu myjką ciśnieniową.

20151003_155412

 

Jak widać pojawiły się takie miejsca gdzie powłoka zeszła całkowicie.   Po wyschnięciu  zabrałem się za czyszczenie decka w celu usunięcia ognisk korozyjnych i wszystkich „luźnych” fragmentów starej powłoki, do tego posłużyła mi szlifierka kątowa ze szczotką drucianą. Efekt po czyszczeniu wygląda tak :

20151005_120310

 

Następnie za pomocą sprężonego powietrza oczyściłem powierzchnię ze wszystkich zanieczyszczeń i spryskałem środkiem odtłuszczającym.

Po odtłuszczeniu za pomocą pędzla i farby podkładowej przystąpiłem do malowania.

Tak wygląda deck po pomalowaniu farbą antykorozyjną.

20151005_153910

 

Po zabezpieczeniu zespołu tnącego przed korozją, warto również naostrzyć noże i również je pomalować by nie skorodowały.

Ostatnią czynnością w przypadku decka jest przesmarowanie mandreli. Do tego celu posłuży nam smar i smarownica. Po wykonaniu wszystkich tych czynności ,  zakonserwowany deck jest gotowy do schowania na następny sezon.

 

20151027_145756

Koszt takiej konserwacji to zaledwie 20zł, pędzelek 2zł, farba 0,5l 12zł, szczotka druciana na szlifierkę 6zł. Praca prosta i jak dla mnie przyjemna, ale przede wszystkim ochroni zespół tnący przed głęboką korozją. Więc radzę wszystkim użytkownikom kosiarek czy traktorków wykonywać taki zabieg po każdym sezonie.

 

 

 

 

2 thoughts to “Konserwacja zespołu tnącego”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *