Siekiera vs. „motyka”.

Nie trzeba być zawodowym drwalem aby poznać smak pracy siekierą – Ci, którzy przygotowują drewno na opał doskonale go znają. Te wszystkie zamachy zza pleców, wyciąganie zaklinowanego ostrza siekiery z pieńka, który „nie chciał” się rozłupać, popękane i zdeformowane obuchy, połamane trzonki… można by wymieniać w nieskończoność. ;)
Znaczna większość ludzi popełnia duży błąd kupując siekierę nieznanej marki na pobliskim rynku za 70 lub 100zł myśląc, że oszczędzają. Pytanie tylko na czym? …by za rok kupić kolejną?
Czy nie lepsza byłaby markowa siekiera za 200-300 zł, która posłużyłaby dobrych kilka lat, a do tego praca z nią stałaby się lżejsza i może choć odrobinę przyjemniejsza?

Nie potrzebne są tu żadne metalowe zbrojenia czy wstawki. Siekiera nie musi ważyć 5-ciu kilogramów aby dobrze rozłupywać pieńki. Wystarczy, że będzie odpowiednio zaprojektowana i wykonana.
Przedstawiam Wam siekiery marki Fiskars.

siekiery fiskars

Jeśli ktoś uważa, że to zbędny wydatek pieniędzy – ten jest w dużym błędzie. Osobiście posiadam model X17 i wypowiadałbym się o nim w samych superlatywach.
Fiskars X17 jest dość lekka i bardzo poręczna. Dobrze leży w dłoni, więc śmiało i bez obaw można wykonać nią mocny zamach, a przy tym odczuwa się wrażenie jakby nagle nabierała masy. …wiem, że to jest nielogiczne, ale konstrukcja i wyważenie tej siekiery sprawiają takie złudzenie. :)
Fiskars ładnie „wchodzi” w drewno, a jeśli pieniek jest uporczywy i „nie chce” się rozłupać za pierwszym zamachem, to siekierę da się bardzo łatwo wyciągnąć – nie klinuje się tak mocno jak inne większe siekiery noname z pobliskiego rynku.

Gdybym miał jeszcze raz kupować siekierę – bez chwili wahania sięgnąłbym po Fiskarsa.


 Zapraszam do dyskusji na pilarz.org

Masz problem z wyborem – napisz w dziale „Pomoc w wyborze”.

 

Logo Fiskars pochodzi ze strony www.fiskars.pl
Zdjęcie zamieszczono ze strony www.zielonyogrodek.pl

One thought to “Siekiera vs. „motyka”.”

  1. Fiskars rozumiem, że ma aluminiową rączkę i ma markę. Spróbujcie popracować siekierami firmy np. Krumpholz. Kute ręcznie z jednego kawałka stali szwedzkiej. Z dożywotnią gwarancją na głownie. No i wersja trzonka z hikory, amerykańskiego orzechowca. A zobaczycie różnice nie tylko w cenie ale też i jakości oraz komfortu pracy.

Komentarze są zamknięte.