Widły Xact Fiskars

http://https://www.youtube.com/watch?v=k4IrfWhQJDsFiskars_logo.svg

Test wideł do kopania firmy Fiskars z nowej linii Xact.
Od dłuższego czasu zaopatrując się w narzędzia do pracy w pierwszej kolejności sprawdzam ofertę firmy Fiskars. W moim posiadaniu są takie narzędzia ogrodnicze jak :
-siekiera X10
-siekiera X25
-sekator L98 oraz mały sekator do dłoni
-szpadel ostry z linii Ergoplus
-szpadel prosty z linii Ergoplus
-dźwigniowe nożyce do żywopłotu
-noże sierpak i szczepak
-ostrzałka do noży i siekier

Nie używam wyżej wymienionych narzędzi w przydomowym ogródku lecz zupełnie profesjonalnie na zielonych murawach moich klientów. Przy takiej pracy mogę powiedzieć, że jeszcze nigdy nie zawiodłem się na żadnym z tych narzędzi. Każde narzędzie oraz jego konstrukcja jest przemyślana a materiały składowe są bardzo dobrej jakości co przekłada się na trwałość.
Dzięki uprzejmości firmy Fiskars oraz portalu pilarz.org otrzymałem widły do kopania w celu ich przetestowania. W miesiącu w, którym piszę swoja opinię nie ma jeszcze zbyt dużo pracy właśnie widłami, lecz zdążyłem już kilka czynności nimi wykonać i mogę śmiało przekazać swoje spostrzeżenia przy pracy nimi.WP_20150310_005
To co przykuło moją uwagę w serii Xact to zmiana rączki. Jest ona o wiele szersza aniżeli w poprzednich chociażby z serii Ergoplus szpadlach. Taka mała wydawałoby się zmiana wpłynęła jednak znakomicie na ergonomię przy pracy, która i tak już była jak dla Mnie na wysokim poziomie. Szpadel Ergoplus ma rączkę – przymierzając sam kształt – można powiedzieć standardową. Oczywiście wykonaną z różnych materiałów o znacznie lepszej jakości trwałości jak przystało już w przypadku Fiskars-a . Nowa seria Xact to o wiele szersza i masywniejsza w budowie rączka. Można z wielką łatwością chwycić takie narzędzie oburącz co skutkuje większą siłą , lepszą ergonomią pracy. Wykonana również z elementów miękkich ( soft ) co przy długiej pracy ma duże znaczenie.
Zapewne trwałość wideł, których ostrza zostały wykonane ze stali kutej będą miały bardzo dużą .
Sam osobiście przyzwyczaiłem się już do oferowanej trwałości narzędzi Fiskars. Oczywiście można powiedzieć że wszystko da się zepsuć, lecz gwarantuję , że narzędzie używane zgodnie z przeznaczeniem oraz zadbane będzie służyło lata. WP_20150310_003
Widłami pracuję się wygodnie, szybko , a innowacyjna rączka sprawia, że jest to narzędzie jeszcze bardziej wygodne. Zaskoczyła mnie ich niewielka waga. Jest ona sprzymierzeńcem przy długiej pracy.
Ja wybrałem widły o rozmiarze L, czyli przeznaczone dla osób od 175 cm wzrostu. Fiskars sklasyfikował długości narzędzi w celu łatwiejszego wyboru przez klienta – bardzo dobrze. Ja mimo wzrostu poniżej 175 cm , niewiele bo 172 cm, wybrałem mimo wszystko rozmiar L i nie żałuję. To dla Mnie odpowiednia długość wideł 120 cm. Do wyboru mamy również 108 cm ( rozmiar M ).
WP_20150310_006
Przygotowywałem po nasadzenia miejsce. Widłami do tej pory wymieszałem glebę z kompostem na głębokość dwóch szpadli ( gleba raczej miękka ).W sumie około 20 m2, czyli licząc z głębokością około 10 m3. Oczywiście wysiłek fizyczny pomijam ( każdy z Nas ma inne warunki i inaczej odczuwa zmęczenie ), lecz nie było to trudne zadanie z takim wygodnym narzędziem w ręku. Przemieszanie gleby z głębokości 40-50 cm wcześniej ( używając wideł standardowych ) graniczyło z cudem i sporym wysiłkiem fizycznym. Widły Xact zdały w tym przypadku test na 10-tkę . Bez zastanowienia kolejne narzędzia pracy z glebą będą pochodziły z Fiskars-a i właśnie z serii Xact.
Podsumowując, takie zalety jak ;
– mała waga
– nowa , masywna i wygodna rączka
– znakomite materiały z, których zostały wykonane widły
– ergonomiczne ukształtowanie wideł
sprawiły, że praca jest przyjemna i łatwa. Później już tylko czas na kawę

Pozdrawiam
Wojciech Krysztofiak
Udostępnione przez kolegę Wojtka