Wertykulacja

OMSR50H60dx

„Zapraszam na naszą stronę na Facebook”.

Wiosna za pasem więc czas pomyśleć o naszych trawnikach. Jednym z pierwszych zabiegów wykonywanych wiosną jest wertykulacja – pionowe nacięcie darni Proces wertykulacji jest bardziej intensywny niż proces aeracji czyli napowietrzania czy skaryfikacji ( skaryfikatory gwiazdowe lub sprężynowe )

Czym wykonujemy wertykulację:
– wertykulatory ręczne nadające się raczej na małe powierzchnie są to specjalne grabie z nożami. Nie będą one tak efektywne jak narzędzia mechaniczne, ale też spełnią swoją rolę.
– wertykulatory elektryczne są zazwyczaj wyposażone w kosz co ułatwia znacznie czyszczenie trawnika czyli nie musimy zbierać urobku. używane głównie na trawnikach przydomowych,
– wertykulatory spalinowe są powszechnie używane przy dużych powierzchniach bądź tam gdzie nie mamy dostępu do gniazdka, szerokość robocza od 30 centymetrów w górę
Rodzajami maszyn zajmę się w osobnym temacie, myślę że będzie to kolejny wpis przedstawiający maszyny od typowo amatorskich do pełnego profi.

CR_flail
Wertykulacja jest to zabieg pielęgnacyjny wykonywany na trawnikach sportowych czyli wszelkiego rodzaju boiska i użytkowe tereny zielone oraz trawnikach ozdobnych czyli parki i ogródki przydomowe gdzie wygląd trawnika jest ważny nie tylko ze strony estetycznej ale również w celu poprawienia kondycji powierzchni trawiastych.zdjęcie 1
Zabieg wertykulacji polega na usunięciu obumarłych resztek traw, usunięciu mchu, poprawy warunków dla dopływu powietrza, wody oraz składników pokarmowych w formie nawozu do strefy korzeniowej. Wertykulację przeprowadza się również w celu podsiewu trawy oraz przed zabiegiem piaskowania podłoża jak również jako przerzedzenie zbyt gęstego podsiewu.
Wertykulację dzielimy na płytką czyli do 0,5cm oraz głęboką – nawet do 7 centymetrów.
Płytka wertykulacja to zabieg kosmetyczny wykonywany na trawnikach zadbanych a głęboka wertykulacja to w zasadzie zabieg regeneracyjny trawników zaniedbanych, zapuszczonych i zachwaszczonych gdzie przy okazji dodatkowo zwiększamy elastyczność trawnika oraz uzyskujemy lepszą przepuszczalność gleby zagęszczonej w jej dolnych warstwach. Ponadto penetracja noży do głębokości 5 – 7 cm spełnia podobną rolę jak areacja.
OM-Motori-4
Przed wykonaniem tego zabiegu niezbędne jest oczyszczenie trawnika z kamieni gałęzi, kości zostawionych przez psy czy innych ciał obcych które mogą uszkodzić kosiarkę i wertykulator a następnie kosimy trawnik na wysokość około 3 centymetrów.
Zalecany termin zabiegu to marzec kwiecień po pierwszym koszeniu oraz na koniec sezonu czyli wrzesień gdzie podłoże jest jeszcze w miarę suche. Zabieg przeprowadza się na trawniku co najmniej 2-letnim, wcześniej przeprowadzony mógłby uszkodzić młode pędy traw.

Jednorazowy przejazd nie wystarcza, często trzeba wykonać drugi w poprzek aby usunąć jak najwięcej starej, martwej trawy. Najlepiej jest wykonać próbę na mniej eksponowanym fragmencie. Pamiętajmy też, że w wertykulatorze wałki kręcą się w jedną stronę i cofanie ta maszyną jest niemożliwe. Należy nacisnąć rączkę i unieść przednie kółka i dopiero wtedy cofamy.
Po tak rygorystycznym procesie trawnik będzie wyglądał znacznie gorzej jak przed ale po kilku tygodniach ponownie się odbuduje. Jeśli trawnik latami był zaniedbywany, to ilość filcu będzie ogromna. Nie ma się czego bać, ta operacja wyjdzie trawnikowi tylko na plus dla jego dobra.OM-Ruote-2

Po wertykulacji trawnik należy dokładnie oczyścić i zgrabić wszystkie pozostałości obumarłych, zwertykulowanych części roślin (sucha trawa, mech itp.)
Potem trawnik w miejscach gdzie jest rzadki lub są gołe placki wzruszamy grabiami lub widełkami, rozsypujemy na to żyzne podłoże i delikatnie przegrabiamy i dosiewamy trawę. Na dosiewanie używamy nasion do regeneracji trawnika. Innym sposobem jest posianie nasion najpierw i przysypanie świeżą ziemią. W tak spulchnionej glebie nasiona mają szansę wyrosnąć. Jeszcze innym sposobem dosiewki jest zmieszanie nasion z kompostem i rozsianie go po pustych miejscach. Następnie dajemy nawóz i go rozpuszczamy obficie podlewając, nie czekając na deszcz.

wiosna w rozkwicie