Wertykulacja czyli jakimi maszynami ją wykonujemy

ELV1500-1

„Zapraszam na naszą stronę na Facebook”.

Witam,
w kolejnym wpisie chcę was zapoznać z rodzajami maszyn do wertykulacji, większość użytkowników myli areację z wertykulacją więc jeszcze raz przypomnę na czym polega ten proces, jest to pionowe nacinanie darni w celu usunięcia obumarłych resztek z trawnika oraz poprzez nacięcie pionowe powodujemy doprowadzenie większej ilości substancji odżywczych, rozdrobnienie kęp trawy, wyrównanie powierzchni trawnika i w efekcie poprawę jego wyglądu.
Maszyny przeznaczone do tych prac są zróżnicowane jak zadania im przydzielane i tak zaczniemy od najmniejszych maszyn zasilanych prądem czyli popularnie nazywane wertykulatorami elektrycznymi.

Są one wyposażone zazwyczaj w kompletny zespół roboczy – nierozbieralny – noże z wałkiem są wymienne i można je również zamienić na wałek areacyjny z drobnymi sprężynowymi drutami – ja na taką metodę mówię „czesanie trawnika” ponieważ one tylko wyczesują filc nie nacinając darni i zabieg można nimi przeprowadzać również w trakcie sezonu bez znacznego uszczerbku dla powierzchni trawnika.
ELV1500-2
Na naszym rynku są maszyny tego typu i zacznę może od modelu Ikra ELV 1500 moc 1500W szerokość robocza 30cm na wałku areacyjnym 33cm na wertykulacyjnym, cztery pozycje robocze i kosz zbierający to zaleta tej maszyny lecz nadaje się na małe powierzchnie trawiaste, pracując taką maszyną trzeba się nagimnastykować bo jak zadamy jej zbyt głębokie nacinanie darni to podskakuje i ucieka do przodu więc zalecam nacinanie na poziomie max do 1 centymetra głębokości rowków. Ważne jest również to że te maszyny z racji swojej małej szerokości nadają się na trawniki do 600m2 ale nie miejmy złudzeń zajmie nam to cały dzień by to wykonać.
ELV1500-1
Odpowiednikiem jest wertykulator Al-Ko Combi Care 38 E Comfort, maszyna robiona już wiele lat w zasadzie bez większych zmian konstrukcyjnych na bazie maszyn firmy Brill o szerokości 38 centymetrów.
Wałek wertykulujący składa się z 14 noży stalowych, które łącznie mogą pracować na szerokości do 38 cm. W trybie napowietrzania wałek wyposażony jest w 24 sprężynki z szerokością roboczą 37 cm. Ponadto jest wyposażony w centralną, 5-stopniową regulację głębokości pracy.
alko
Są również dostępne na naszym rynku inne cenione firmy i nie mogę zapomnieć o maszynach formy Wolf Garten model Select V302 E czy Makita UV 380 lecz cena zaczyna iść w górę i to znacznie.
wolf
Dla normalnego zjadacza chleba posiadającego trawniczek wokół własnego domu a jednocześnie chcącego być niezależnym od wypożyczalni polecam te modele.
Wiadomym jest że te maszyny są używane tylko raz a w sporadycznych przypadkach 2 razy w roku jak macie trawniczek wokół domu i chcecie spalić trochę kalorii a jednocześnie praca dla was w ogrodzie to czysta satysfakcja to czas by nabyć taki sprzęt i cieszyć niezależnością bo wykonujemy pracę jak i kiedy chcemy.

Zapraszam do dyskusji na pilarz.org

Masz problem z wyborem – napisz w dziale „Pomoc w wyborze”.

Zdjęcia są ze stron producentów:
www.ikra.de
www.alko.pl

2 thoughts to “Wertykulacja czyli jakimi maszynami ją wykonujemy”

  1. Fajny czytelny i krótki artykuł. Ja z sąsiadem w zeszłym sezonie kupiłem na spółkę 2 w 1 tj. Al-Ko . Za dwa trzy sezony zakup się zwróci. Wcześniej korzystałem z wypożyczanych wertykulatorów i jak policzyłem ile kasy wydałem przez kilka lat to uznałem że nie ma senssu dalej tak robić. Sprzęt kupiony, mamy dwa urządzenia w jednym, i generalnie super zabawa przed nami :-) Jeśli macie mądrego sąsiada, to polecam takie rozwiązanie.

    1. A jak to wyszło cenowo, i kiedy się zwróci ? Kiedyś sie zastanawiałem na czymś podobnym ale przy układzie sąsiad, brachol i ja. Czyli koszty były by na trzech. Ale jakoś nie poszedłem za ciosem. Widzę jednak że nie tylko jak tak kombinuje :-) Jak sie sprawuję to AL-KO w praktyce ?

Komentarze są zamknięte.