Kosiarka bębnowa – Prostota, funkcjonalność i ekonomia

Kosiarka bębnowa – Prostota, funkcjonalność i ekonomia

Posiadając niewielki trawnik często zastanawiamy się jaką kosiarkę kupić – elektryczną czy małą kosiarkę spalinową, całkowicie zapominając o kosiarkach wrzecionowych, które są idealne na małe powierzchnie 200-250 m2.
Idea kosiarek wrzecionowych powstała w XIX wieku gdzie królowały na trawnikach i upłynie jeszcze wiele czasu by jakiekolwiek urządzenie mogły je zastąpić szczególnie jak mówimy o małych ogrodach.
Kosiarka ma swoje zalety czyli ma niewielkie rozmiary a to jest spory argument jak nie mamy zbyt dużo miejsca na przechowywanie narzędzi ogrodniczych, jest cicha bo nie napędza jej żaden silnik, no i ekologia połączona z ekonomią, nie zużywa energii elektrycznej ani paliwa, co jedynie trochę naszej siły, nie musimy ciągnąć za sobą kabla elektrycznego a przegląd maszyny to jedynie umycie i nasmarowanie zespołów roboczych, jest wyjątkowo zwrotna z racji niewielkiej masy, posiadaniu tylko jednej osi oraz lekkim ergonomicznym uchwycie.

Zasada działania kosiarki bębnowej,
cylinder z osadzonymi na nim nożami tnącymi połączony z przekładnią zębatą które to napędzana jest poprzez koła jezdne oraz przeciwnoża, który jest odpowiedzialny za lekkie i precyzyjne cięcie.
Pchając kosiarkę wprowadzamy poprzez przekładnię zębatą wrzeciono w ruch obrotowy, cięcie odbywa się bezstykowo dzięki przeciwnożowi nie stykającemu się bębnem, przez co źdźbła nie są poszarpane. Przy wyborze kosiarki należy zwrócić uwagę właśnie na solidność kół i ich dobrą przyczepność do podłoża gdyż ślizgając się nie będą napędzały wrzeciona. Kosiarki są podzielone na dwa rodzaje – możliwość założenia kosza czyli jedne mają kosz tradycyjnie czyli z tyłu a inne mają montowany z przodu.

Lecz by nie było za różowo to muszę wspomnieć o wadach a w zasadzie jedna – kosiarka kiepsko kosi mokrą trawę, no i jeszcze jedna uwaga – pokos nie może być zbyt przerośnięty bo najzwyczajniej zacznie nam się kosiarka zapychać. Przy 200 metrach trawnika można sobie jednak pozwolić na koszenie np. co 4 dni co zajmie nie więcej jak 15 minut

Przedstawię dwie kosiarki wrzecionowe z dwóch półek cenowych,

Kosiarka Victus VR 35
szerokość robocza 35 cm
wysokość regulowana bezstopniowo od 19-33 milimetrów
koła o rozmiarze 22 centymetry
pięć noży tnących na bębnie
możliwość dopięcia kosza ( opcjonalnie )

Kosiarka bębnowa Comfort 38HM Soft Touch
szerokość robocza 38 cm
wysokość regulowana 4-stopniowa od 14-35 milimetrów
koła o rozmiarze 22 centymetry
Ø128 mm / 5 noży stalowych
ciężar 8 kilo
możliwość dopięcia kosza ( opcjonalnie )