Honda 2218 – Uzbrajanie decka po konserwacji – manual

Witam wszystkich użytkowników forum.
Parę dni temu opisywałem, jak zdemontować kosisko z traktorka którego posiadam. Zdemontowany deck, po „rozbrojeniu” poszczególnych podzespołów, został poddany piaskowaniu, malowaniu epoxydyną i poliuteranem. W chwili obecnej wygląda on tak:

IMG_0002

Korzystając z okazji, zrobiłem kilka zdjęć i chciałbym Wam przedstawić schemat „uzbrajania” kosiska w posiadane elementy. Po „odwróceniu” kolejności wykonywanych czynności uzyskacie też schemat „rozbrajania” decka ;IMG_0006
Uzbrajanie decka rozpocząłem od zamontowania rolek prowadzących deck /montaż przy pomocy sworznia i zapinki/. Przykręciłem końcówki wodne, służące do nakładania tzw. szybkozłączki od węża wodnego. Następnie przykręciłem lewą i prawą piastę do decka /każda piasta przykręcona jest trzema śrubami,potrzebny klucz 13/ :

Kolejnym etapem, było nałożenie na osie piast głowic noży, lewego i prawego. Oczywiście głowice te, zabezpieczone są klinem:

IMG_0004

Mając założone głowice, przystępujemy do przykręcania noży, pamiętając o tym, iż prawy nóż ma gwint prawy, a lewy nóż lewy gwint /są przeciwbieżne/ :

IMG_0005

Po przykręceniu noży, ustawiamy je w pozycji, prawy na godz. 12 – 6 , lewy na godz. 9 – 15 :

IMG_0008

Takie ustawienie sprawia, że noże „nie spotkają się” i nie dojdzie do ich kolizji. Po odwróceniu decka, montujemy platformę napędową, przykręcając ją 4 śrubami do kosiska klucz 13 oraz 3 śrubami do tunelu wyrzutu trawy – klucz 10 :

Mając ustawione noże w pozycji j.w. opisałem, nakładamy na lewą oś klin i rolkę napędu paska, którą przykręcamy śrubą na klucz 13. Ten sam manewr wykonujemy z prawą rolką na prawej osi. Dla ułatwienia nałożenia rolki na oś prawą, założyłem również klin od koła zamachowego. Pozwoliło to na równe osadzenie rolki. Utrzymując ustawienie noży/osi piast/rolek, przystępujemy do założenia paska napędu. Czynność ta nie jest trudna, pod warunkiem, że mamy poluzowany napinacz paska :

IMG_0007

samo założenie paska, polega na nałożeniu go w następujący sposób :

IMG_0009

Mając założony pasek, regulujemy za pomocą napinacza jego naprężenie, klucz 13 /zwróćcie uwagę na tym zdjęciu, że na rolce napędu, został zaznaczony układ jej montażu, to samo jest na rolce prawej/ :

IMG_0010

W kolejnym etapie, na oś prawej piasty nakładamy dystans i przykrywamy całą platformę plastikową nakładką, przykręcaną na 6 wkrętów :

IMG_0011

Teraz przystępujemy do włożenia klina w oś prawej piasty i montujemy koło zamachowe, klucz 13. Następnie tym samym rozmiarem klucza, przykręcamy sprzęgło napędu i zakładamy pasek. Zakładamy sprężynę naciągu :
IMG_0012

Ostatnim etapem, jest założenie pokrywy w/w elementów, tj. plastikowej pokrywy, mocowanej 4 wkrętami. Deck mamy zatem zmontowany, gotowy do montażu do traktorka:

IMG_0014

Omawiając schemat montażu, nie wspominałem, że poszczególne podzespoły zostały umyte w ropie, a niektóre zostały rozmontowane, celem umycia i nasmarowania. Taki los, spotkał łożyska piast oraz łożyska napinacza. Łożyska miałem sprawne, ale..prawie suche – smar grafitowy załatwił sprawę. Przy demontażu opisywanych łożysk wymianie uległy segery …. Używałem też smaru miedzianego, do śrub mocujących noże, czy rolki. Z uwagi na fakt, iż nakrętki śrub mocujących piasty są samokontrujące, wymieniłem je na nowe..
Myślę, że po takiej reanimacji, deck posłuży mi jeszcze.
Jeśli Komuś pomoże mój manual, to bardzo się będę cieszył…
Pozdrawiam – Tornado
HONDA ponad wszystko

One thought to “Honda 2218 – Uzbrajanie decka po konserwacji – manual”

Komentarze są zamknięte.