Traktorki jednoosiowe

Jednostki jednoosiowe zwane popularnie u nas w Polsce dzikami są jak na razie mało rozpowszechnione. Sama nazwa Dzik wywodzi się z serii polskich urządzeń produkowanych od 1960 roku w Gorzowskich Zakładach Przemysłu Maszynowego Leśnictwa. Do jednostki zaprojektowano całą gamę osprzętu które zmieniały jednostkę w miarę potrzeb użytkownika.

Obecnie jest niewiele firm zajmujących się produkcją takich maszyn lecz kilka wymienię, Honda ma całą linię jednostek od F 150 C do modelu F 810, ze względu na cenę są sporadycznie kupowane. Zdecydowanie większy asortyment w tego typu traktorkach mają firmy włoskie z racji że u nich jest to bardzo często kupowany sprzęt, ze względu na charakter upraw i wielkość gospodarstw czy plantacji. Firma Grillo to chyba największy producent maszyn na terenie Włoch posiadający dystrybucję również w Polsce, jednostki posiadają całą gamę przystawek i w większości są to maszyny profesjonalne. Kolejnym producentem jest firma Nibbi należąca do Oleo-Mac która to produkuje maszyny półprofesjonalne oraz profi na przykład ciągnik CAM 5.
GRILLO_G131 Traktorki jednoosiowe – mikrociągniki małej mocy są używane głównie do uprawy ziemi oraz do prac pomocniczych w leśnictwie i ogrodnictwie. Są również używane w uprawach a przede wszystkim w plantacjach winogron i oliwek tam gdzie duże czterokołowe maszyny się nie zmieszczą.
Traktorki mogą pracować z szeregiem narzędzi: listwa tnąca rolnicza do traw, pług zagonowy, lemiesz obrotowy, obsypnik, kopaczka do ziemniaków, kosiarka rotacyjna, szczotka – zamiatarka, lemiesz do śniegu, odśnieżarka wirnikowa, przyczepa z siedziskiem o ładowności do 500 kilogramów więc jak widać że ciągnik jednoosiowy to maszyna uniwersalna -przydatna o każdej porze roku. Wiosną pomoże w przygotowaniu gleby pod uprawy, latem spulchni ziemię między grządkami, jesienią przyda się do oczyszczenia terenu z upraw, natomiast zimą do odśnieżania. Napęd na koła jest niezależny od napędu na narzędzia, skrzynia ma zazwyczaj trzy – cztery biegi do przodu i jeden do tyłu, mechanizm różnicowy i blokada mostu w większości maszyn to standard, obracana o 180 stopni kierownica umożliwia podpinanie dowolnej przystawki do wałka odbioru mocy poprzez bez narzędziowy system złączek dzięki czemu ciągniki są bezpieczne i proste w użyciu oraz są łatwe w obsłudze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *