Przekopanie przydomowego ogródka niezależnie od wielkości zawsze jest wyzwaniem. Czynność wymaga sporo czasu i krzepy a do tego nie jest tak dokładna jak wykonana glebogryzarką.
Geneza słowa glebogryzarka czyli gryźć glebę lub inaczej czynność nazywana Gryzowaniem jest bardzo trafna z racji wykonywanej przez nią pracy czyli zabieg uprawowy odwracająco – spulchniający, służący do szybkiego przygotowania pod zasiew poplonów, rozdrobnienia i płytkiego przykrycia obornika lub wapna, niszczenia chwastów w międzyrzędziach itp. Glebogryzarki są szczególnie przydatne do rozdrabniania zadawnionych skib, twardych brył, które przy rozdrabnianiu są jednocześnie silnie przewietrzone.
Żeby jednak nie było zbyt pięknie wykonywanie prac glebogryzarką ma także swoje wady takie jak zbyt intensywne rozdrabnianie ziemi doprowadza do zniszczenia struktury gruzełkowatej gleby oraz rozpylania jeżeli jest zbyt duża prędkość obrotowa urządzenia roboczego, kolejne to zaszlamowanie i zaskorupienie na ziemiach zlewnych, jeżeli jest niekorzystna pogoda czyli opady deszczu, nieduży stopień odwracania roli – maksymalnie 20 centymetrów głębokości roboczej to niewiele , przez co część resztek pożniwnych pozostaje na powierzchni no i chyba najważniejsze to mała wydajność przy dużej energochłonności, czyni glebogryzarkę urządzeniem pomocniczym w pracach rolnych i na pewno nie zastąpi tradycyjnego pługa.
Podczas prac w przydomowych ogródkach glebogryzarki mające własny napęd czyli samobieżne są często wykorzystywane jako maszyny do do spulchniania i wyrównania gleby bez konieczności czasochłonnego kopania szpadlem. Przydaje się również na przykład jak zakładamy i urządzamy nowy ogród bądź jako czynność wykonywana przed założeniem trawnika. Istotne jest również to że z glebogryzarki można w łatwy i szybki sposób za pomocą dodatkowego osprzętu wykonywać inne prace w ogrodzie czyli po założeniu kół i obsypnika możemy bez wysiłku obrobić międzyrzędzia w uprawach ziemniaka,wykonać płytką orkę za pomocą lemiesza obrotowego, przeprowadzić odchwaszczanie za pomocą motyki czy po założeniu wałków przerobić urządzenie na areator, którym szybko wyczyścimy trawnik.
Masz problem z wyborem napisz „Pomoc w wyborze”.
masz glebogryzarkę napisz o niej „Glebogryzarki”
Zdjęcia są ze stron producentów:
www.texas.dk
www.pubert.fr
www.honda.pl
Bardzo fajny wpis, na prawdę jest to użyteczne urządzenie. Niezależnie czy mamy spalinówkę czy na prąd. Przekopanie ogródka było zawsze dla mnie żmudnym obowiązkiem, teraz jak ręką odjął :-) wiele fajnych porad odnośnie tego sprzętu! Zawsze można się czegoś dowiedzieć :-)
Pozdrawiam
Michał